چگونه با شب‌ ادراری کودکان برخورد کنیم؟

نوع درمان در شب ادراری بسیار مثر است. مطمئن باشید که پس از ۲ سالگی ، کودکان به آرامی یاد می گیرند که دستگاه تناسلی خود را کوچک کرده و ادرار خود را نگه دارند. گاهی اوقات در طول روز ، کودکان هنگام بازی شلوار خود را مرطوب می کنند. در این موارد مادر نباید ترسیده باشد.

شب ادراری کودکان می تواند از نظر جسمی یا روانی باشد ، اما متخصصان توصیه می کنند که کودکان مبتلا به این بیماری ابتدا به متخصص ارولوژی مراجعه کنند.

دکتر حمیدرضا دائمی ، روانشناس ، در مورد شب ادراری دوران کودکی توضیح داد: علل شب ادراری به دو بعد جسمی و روانی تقسیم می شود. در بعد جسمی ، یکی از دلایل شب ادراری شبانه می تواند مصرف زیاد آب ، مصرف غذاهای ادرار آور ، به ویژه هنگام خواب باشد. جنبه جسمی ابتدا باید توسط متخصص ارولوژی به طور کامل کنترل شود. اگر متخصص تصمیم بگیرد مشکلی وجود ندارد ، دیگر نیازی به درمان پزشکی نداریم و باید دلایل پزشکی را در نظر گرفت. در یک بحث فیزیکی ، می توان برای کودک برنامه ریزی کرد. برای مثال کودکی که شب ادرار زیادی دارد باید از وسط بیدار شود و به توالت رفتن تشویق شود. در ساعات نزدیک خواب به کودک غذاهای ادرار آور ندهید.

گاهی لباس های خیس نشانه اعتراض کودک است

وی با اشاره به دلایل غیر جسمی شب ادراری گفت: بیشتر دلایل غیر جسمی مشکلات عاطفی است که دوباره مورد توجه والدین قرار می گیرد. مواردی مانند ارتباط کودک با والدین باید در این زمینه گنجانده شود. محل خواب کودک مهم است و ممکن است خیلی مورد توجه قرار نگیرد. به عنوان مثال ، چندین کودک در خانه زندگی می کنند و تخت جداگانه دارند. مکان کودک مناسب یا مشابه سایر کودکان نیست. نوع ارتباط والدین به ویژه مادر در طول روز با کودک بسیار مهم است.

گاهی اوقات کودکان خود را کنترل نمی کنند و بنابراین می خواهند اعتراض خود را نشان دهند و مادر را آزار دهند. یادآوری مداوم اشتباهات و اشتباهات کودک پیامدهای منفی زیادی دارد و می تواند به شب ادراری منجر شود.

در برخی موارد ، ارتباط والدین و کودک استرس زا است

وی می گوید: “گاهی اوقات رابطه بین والدین به ویژه مادر و کودک استرس زا است.” “بعضی اوقات آنها پیام می دهند که شما بسیار اشتباه می کنید.” در این راستا ، کودک دائماً مورد س questionال ، امر و نهی قرار می گیرد. این شرایط نشان دهنده منفی بودن دلبستگی مادر به کودک است. اگر کودکان یک بار موارد منفی را ذکر کنند و موارد مثبت را چندین بار ببینند و بیان کنند ، متوجه می شوند که نباید موارد منفی را انجام دهند.

در اشتباهات کودک مبالغه نکنید ، زیرا این امر باعث ایجاد فاصله عاطفی بین مادر و کودک می شود. هنگامی که فاصله عاطفی ایجاد می شود ، یکی از راه های مقابله با آن شب ادراری عمدی است. شب ادراری عمدی یکی از موضوعاتی است که در مراجعین مشاهده می شود و گاهی کودک رها می شود تا این مشکل را به مادر منتقل کند.

مادر نباید ترسیده باشد

دائمی درباره نحوه مقابله با شب ادراری کودک تأکید کرد: نوع درمان در شب ادراری بسیار مثر است. مطمئن باشید که پس از ۲ سالگی ، کودکان به آرامی یاد می گیرند که دستگاه تناسلی خود را کوچک کرده و ادرار خود را نگه دارند. گاهی اوقات در طول روز ، کودکان هنگام بازی شلوار خود را مرطوب می کنند. در این موارد مادر نباید ترسیده باشد. حتی اگر بتواند کودک را هدایت و در آغوش بکشد و به دستشویی ببرد و اگر مقدار کمی ادرار باقی مانده باشد ، باید آن را در آنجا تخلیه کند.

نحوه تغییر لباس کودک ، نگرش مادر و کلماتی که وی به کار می برد در این زمینه بسیار مهم است. فکر نکنید که کودکان مجرم هستند و اشتباه بزرگی مرتکب شده اند. درمان خشن اثرات منفی بسیاری دارد و حتی می تواند باعث اضطراب شود که در دوران نوجوانی و نوجوانی به اشکال مختلف بروز می کند.

“دوباره شلوار خود را خیس کنید”؛ این یعنی تقصیر شماست

وی با اشاره به کلماتی که مادرش بر زبان آورد ، افزود: “وقتی مادر می گوید:” دوباره شلوارت را خیس می کنی “؛ این یعنی تقصیر شماست. اشتباه کردی و هنوز به حرفهای من گوش ندادی. ما عوامل جسمی و عاطفی را مادر نمی دانیم و به کودک حمله می کنیم. به این معنا که شما مقصر اصلی هستید. اگر اینگونه نباشد ، عوامل جسمی و فیزیولوژیکی ، عاطفی و ارتباطی نقش دارند. همه مهم است که کودک در چه موقعیتی قرار دارد و روحیه مادر چگونه است. وقتی به کودکی می گوییم شلوار خود را خیس کرده اید ، به این معنی است که نمی توانید خیس شوید و خیس شدید. منظورم این است که شما عمداً این کار را کردید. ما باید به مادران بگوییم مشکلاتی از قبیل از شیر گرفتن کودک و پوشک گرفتن کودک و کسب استقلال برای حفظ ادرار و مدفوع نیاز به صبر و حوصله و برخورد آرام و منطقی دارد.

کودک در هنگام بازی و خواب هیچ کنترلی بر ادرار خود ندارد

این روانشناس گفت: کودک در هنگام بازی و خواب هیچ کنترلی بر ادرار خود ندارد. وی گفت: کودک هنگام بازی فراموش می کند که فشار ادرار وی در حال افزایش است. از طرف دیگر ، دستگاه تناسلی او به اندازه توانایی کنترل در نوجوانی و جوانی نیست.

در هنگام خواب ، او تمایلی به کنترل ادرار خود ندارد. گاهی اوقات ادرار وجود دارد و حتی نیمی از مثانه خالی است. اما اگر در چنین شرایطی قرار گرفتیم ، باید آرام باشیم و به جای “شلوار خود را خیس کنیم”. بگو “آه! اوه “شلوارت خیس شد”. می خواهیم بگوییم که تنها شما مقصر نیستید. من همچنین مسئول عدم توجه به غذای شب گذشته شما هستم. با آرامش شلوارش را عوض می کنیم. ما حتی اظهارات دیگری را بیان می کنیم تا نشان دهیم که از بروز مشکل جدی آگاهی نداریم.

مرطوب در رختخواب یک روش عالی برای تربیت کودک است

دائمی با اشاره به زمینه آموزشی که بوف شب ایجاد می کند ، ادامه داد: “اتفاقاً ، ادرار شبانه یک زمینه عالی برای تربیت کودک است.” آموزش دهید تا با اشتباهات کودک بی ادبانه برخورد نکنیم. اشتباهاتی که غیر عمدی است. حتی می گوییم اگر کودکی وسیله ای را پرتاب می کند به دلیل نقصی است که ما ایجاد کرده ایم. ما بیش از حد به خواسته های او توجه کرده ایم و اکنون ، اگر آرزویی را برآورده نکنیم ، ممکن است چیزی را بشکند یا پرتاب کند. کودک هم در آنجا مقصر نیست ، اما در ابتدا ما او را بد بزرگ کردیم.

چگونه با شب‌ ادراری کودکان برخورد کنیم؟

ما به عنوان بزرگسال در درجه اول مسئولیت داریم ، اما متأسفانه یکدیگر را نمی بینیم. آنچه اتفاق می افتد به عوامل زیادی بستگی دارد ، زیرا ما آنها را نمی شناسیم ، به ما امکان حمله به شخصیت کودک را می دهند. اعتقاد بر این است که از آنجا که یک کودک ۳-۴ ساله کلمات ما را می فهمد ، باید او نیز به ما گوش دهد. گوش دادن به کنترل ادرار مانند جابجایی اسباب بازی نیست ، بلکه به عوامل مختلفی بستگی دارد که تحت کنترل کودک نیستند و کودک به طور داوطلبانه آن را کنترل نمی کند. بنابراین نباید وی را مقصر اصلی دانست.

اسلام به راحتی از پس این مسئله برآمده است

وی در بحث عدم کنترل ادرار به رویکردهای ساده اسلام می پردازد و می افزاید: در اسلام این مسئله بسیار آسان است که می توان با ریختن ظرف آب سه بار این فرش را تمیز کرد. اما گاهی اوقات آنقدر مسئله را تشدید می کنیم که استرس را به کودک منتقل می کنیم و مانند فردی که باعث آن شده است دهان او را می خوریم.

کودکی با پیامبر (صلی الله علیه وآله) در آغوش پیامبر (صلی الله علیه وآله) و مادرش صحبت کرد. کودک در آغوش پیامبر خیس می شود و مادری که متوجه می شود ، پیامبر می گوید که او هیچ کاری انجام نمی دهد و او را رها می کند تا کار خود را انجام دهد. پیامبر (ص) بسیار خوشایند است. همه انسانها و حیوانات هنگام دفع ادرار یا مدفوع احساس راحتی می کنند. مهم نیست که چه موقع کودک بعضی از لباس ها یا همه لباس ها را خیس می کند و در آخر مجبور است همه لباس ها را بشوید.

در صورت بروز مسائل مشکل ساز ، جنبه روانشناختی کودک رشد می کند

این روانشناس برای کودکانی که به شب ادراری مداوم مبتلا هستند ، گفت: در مورد کودکی که شب ادراری مداوم دارد ، می توانیم از روش های مشروط استفاده کنیم. به عنوان مثال ، در هنگام خیس بودن از زنگ ملایمی استفاده کنید که اگر کودک از خواب بیدار شد و حتی ۱۰٪ ادرار باقی ماند ، می تواند آن را در دستشویی تخلیه کند. این خیلی خوب است. کودک می تواند بگوید مادر ذره ای مانده است. مادر باید بگوید مشکلی نیست ، الان شما را به توالت می برد. بغلش کن

دست ندهید. طوری رفتار نکنید که همه بفهمند. آبرویش را نبریم. در مورد موضوعات ، این مسئله ایجاد می شود که جنبه روانشناختی کودک با نوع رابطه ای که از مادر می بیند ، شکل می گیرد. وقتی کودک دچار مشکل می شود ، باید احساسات و آرامش و آینده نگری و آگاهی داشته باشیم.

از روش خاموشی یا غفلت استفاده کنید

دائمی با اشاره به تعداد توبیخ های کودک گفت: بعضی اوقات مادر شروع به کنترل و توبیخ در موضوعات مختلف می کند. اگر کودک چندین بار اخطار را بشنود ، می فهمد که این یک چیز بد است. برای اینکه حرف مادر بد نگوید ، نباید از روش یادآوری کلامی استفاده شود. البته اگر این اشتباه به اندازه شکستن یک لیوان مضر است ، باید سریع از شر آن خلاص شوید.

اما اگر این اشتباه مثلاً لفظی باشد یا مانند ادرار كردن در هنگام بازی یا خواب یا ناخواسته باشد ، در این موارد باید به جای هشدار ، تنبیه ، محرومیت از بازی كودك ، تماشای تلویزیون و پارکینگ از روش خاموشی استفاده شود. روش انقراض در اسلام به غفلت معروف است؛ این به معنای غفلت و ندیدن از خود است. او خودش می بیند که چه کاری انجام داده است.

کودکان از ۲-۳ سال می توانند ادرار خود را کنترل کنند

وی با بیان اینکه شب ادراری طبیعی یا غیرطبیعی است اظهار داشت: به طور کلی شب ادراری غیرطبیعی بود. اگر نوع ارتباط خوب باشد ، کودکان از ۲-۳ سال می توانند ادرار خود را کنترل کنند. گاهی اوقات ممکن است شب یا روز هنگام بازی اتفاق بیفتد.

به اتفاقاتی که بعضاً به عنوان بیماری یا رفتاری غیر عادی رخ می دهد نگاه نکنید. کسانی که مداوم هستند قطعاً باید روانشناسی اعضای خانواده و کودک را مطالعه کنند ، چه رابطه ای بین کودک و اعضای خانواده ، به ویژه مادر وجود دارد. مقایسه های نادرست هشدارهای نادرست و سخت گیری های نامناسب مثر است.

آمار خلاصه نمی شود

این روانشناس با اشاره به نبود وضعیت آماری شب ادراری در كودكی افزود: اگر بخواهیم در هر گروه به آمار نگاه كنیم ، نمی توان آن را برای كل جمع بندی كرد. به نظر من ، خانواده ها قبل از بچه دار شدن باید برای کار با کودکان آموزش ببینند. والدینی که در حضور کودک پرخاشگری کلامی یا جسمی دارند ، پیامدهای منفی زیادی بر کودک وارد می کند که می تواند به ادرار شبانه و سایر مشکلات منجر شود.

منبع:
https://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/children4-enuresis4.html

درباره‌ی ایران

حتما ببینید

علت های اصلی “ترک خوردن کیک” خانگی

دلایل ترک خوردن کیک: اگر تا به حال کیک خانگی درست کرده اید احتمالاً با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *