چگونه با انگیزه بمانیم؟ ۸ گام تا رسیدن به اهدافمان

چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم و اهداف خود را در زندگی دنبال کنیم تا موفق شویم؟ رمز موفقیت و عادات افراد با انگیزه چیست؟ برای حفظ انگیزه و رسیدن به هدف از چه روش هایی استفاده کنیم؟

چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم

انگیزه نیرویی است که باعث می شود ما حرکت کنیم و عمل کنیم و عمل کنیم. همه ما برای انجام هر کاری در زندگی و رسیدن به اهداف خود به انگیزه نیاز داریم. گاهی اوقات برای بسیاری از امور ، به ویژه برای اهداف طولانی مدت و دشوار ، می توانیم انگیزه خود را از دست بدهیم و دلسرد شویم ، در حالی که با کمی تلاش بیشتر می توانیم به نتیجه مطلوب برسیم. اما چگونه می توان انگیزه خود را حفظ کرد؟ با ما بمان.

 

چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم؟

۱٫ دلایل و اهداف کار را به یاد بیاورید

بعضی اوقات بعضی موارد می توانند آنقدر روتین و تکراری باشند که دلایل و هدف را کاملاً فراموش کنیم. اینگونه است که ما از انجام آن خسته می شویم و برای آن بی انگیزه می شویم. در این موارد کافی است دلایل خوبی برای این امر بیابید و تحلیل کنید که هدف آن چیست. شاید پاداش مادی یا معنوی ، علایق شخصی مانند رشد شخصی یا ایجاد احساس غرور و اعتماد به نفس ، هدف کاری باشد که انجام می دهید یا گامی به سوی هدف بزرگ شماست.

 

بیشتر بیاموزید: تعیین هدف چیست و چگونه انجام می شود؟

 

۲. کار را تقسیم کرده و پیشرفت خود را کنترل کنید

برای داشتن انگیزه بهتر است اهداف بزرگ خود را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید تا دستیابی به آنها آسان تر باشد و شما کنترل بیشتری بر پیشرفت خود داشته باشید. در طول مسیر ، شما باید بتوانید گامهایی را که برای رسیدن به هدف برداشته اید در نظر بگیرید و ثبت کنید و تصویر آینده را تشخیص دهید و دقیقاً بدانید که در کجای جاده هستید و چه مدت زمان برای رسیدن به هدف اصلی باقی مانده است.

به عنوان مثال ، برای خواندن کتاب ، ابتدا به لیست و عناوین آن نگاه می کنید و تعداد صفحات کتاب را تخمین می زنید. در این صورت مشاهده بهتری از پیشرفت خود در خواندن کتاب خواهیم داشت.

چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم

۳٫ از این روند برای خود لذت ببرید

بدون شک نگرش و نگرش ما نسبت به آنچه انجام می دهیم تأثیر زیادی در انگیزه ما برای این کار دارد. اگر نتوانیم لذت انجام کاری را پیدا کنیم و حتی از آن متنفر باشیم ، احتمالاً در وسط تسلیم می شویم و آن را تمام نمی کنیم.

به عنوان مثال ، ورزش می تواند برای بسیاری از افراد بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد و آنها از انجام آن لذت می برند ، اما برعکس ، برخی از افراد از خوابیدن ، استراحت و تنبلی متنفر هستند و فعالیت بدنی کمی دارند. شما نتیجه رفتار هر دو گروه افراد را می دانید!

البته ، همه چیز برای همه سرگرم کننده و لذت بخش نیست و هر کس منافع خاص خود را دارد. اما اگر چشم انداز مثبتی داشته باشید ، خواهید دید که اکثر کارها قابلیت جذابیت دارند و می توانید راه هایی برای لذت بردن از انجام آنها پیدا کنید.

چگونه با انگیزه بمانیم؟ ۸ گام تا رسیدن به اهدافمان

۴- خود را سرزنش نکنید و شکستگی ها را اجتناب ناپذیر بدانید

همه ما بارها اشتباه می کنیم و وقتی می خواهیم به هدفی بزرگ برسیم ، گاهی سقوط می کنیم. شکستگی بخشی از روند دستیابی به آرزوهای بزرگ است. به جای تمرکز روی شکست ، از آن بیاموزید و سعی کنید آن را به هدف خود نزدیک کنید. بله ، این کلیشه واقعیتی است که ارزش تکرار آن را دارد. خود را سرزنش نکنید اما بلند شوید و حرکت کنید.

 

شکستگی اجتناب ناپذیر است

۵- رویکرد و دیدگاه دیگری را در پیش بگیرید

شاید کاری که انجام می دهید خوب پیش نرود و شاید هم خوب پیش برود ، اما برای شما خوشایند نیست و انگیزه ای برای شما ایجاد نمی کند. در این شرایط بهتر است روش خود را تغییر دهید. اگر راهی برای رسیدن به مقصدی انتخاب کردید که دیدید به نتیجه مطلوب نرسیدید ، روش خود را تغییر دهید تا افق های جدیدی برای شما باز شود. از تغییر رویکرد خود نترسید و آن را یک شکست تلقی نکنید. همیشه روش ها و گزینه های زیادی برای انجام کار وجود دارد.

۶٫ به خودتان پاداش دهید

آدم هرگز از جایزه گرفتن خسته نمی شود! همانطور که از پاداش برای ایجاد انگیزه در کودکان استفاده می شود و به عنوان مثال نوید خرید اسباب بازی یا دوچرخه مورد علاقه برای گرفتن نمره آنها را می دهد ، انگیزه پاداش دهنده نیز در ایجاد انگیزه در بزرگسالان بسیار مثر است.

به عنوان مثال ، اگر در حال نوشتن یک پایان نامه هستید و تصمیم دارید هر روز چند ساعت را به مطالعه یا آزمایش بپردازید ، می توانید هر دو ساعت یکبار هنگام سخت کوشی چند دقیقه از آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید. این پاداش ناچیز هم خستگی را برطرف می کند و هم انگیزه شما را برای ادامه کار به طور جدی فراهم می کند.

 

اگر انگیزه خود را حفظ کنید به پاداش ها فکر کنید

۷٫ زندگی نامه و مطالب انگیزشی افراد موفق را بخوانید

با مطالعه زندگی افراد باانگیزه و دانستن اینکه چه عاداتی در زندگی افراد موفق وجود دارد ، می توانید از آنها یاد بگیرید و انگیزه خود را افزایش دهید. خواندن جملات انگیزشی از افراد مسن و موفق به انگیزه و انگیزه شما نیز کمک می کند.

 

۸- از تماس با افراد بی انگیزه و مضحک خودداری کنید

عامل دیگری که به حفظ انگیزه کمک می کند ارتباط با افراد باانگیزه است ، ترجیحاً برای هدفی مشابه هدف شما. به این ترتیب شما از تجربه آنها بهره مند خواهید شد.

اما برقراری ارتباط با افراد بی انگیزه و به اشتراک گذاشتن اهداف با آنها می تواند با افکار منفی مانند عدم توانایی در نشان دادن هدف و تمسخر روبرو شود و شما را از ادامه کار منصرف کند.

منبع:
https://setare.com/fa/news/41853/چگونه-با-انگیزه-بمانیم-۸-گام-تا-رسیدن-به-اهدافمان/

درباره‌ی ایران

حتما ببینید

آشنایی با فواید ترس

آشنایی با فواید ترس

اگرچه هنگام صحبت از ترس چیزهای ناخوشایند به ذهن خطور می کنند ، اما حقیقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *