آشنایی با فواید ترس

اگرچه هنگام صحبت از ترس چیزهای ناخوشایند به ذهن خطور می کنند ، اما حقیقت این است که ترس چیز بدی نیست. ترس ، مانند سایر احساسات ما مانند غم ، شادی و عصبانیت ، بخشی از زیست شناسی انسان است. این احساس عملکردهایی دارد که برای بقای ما ضروری است. در ادامه به مزایای ترس از جنبه های مختلف خواهیم پرداخت.

 

۱- این ما را از آسیب دیدگی مطلع می کند

این ممکن است بارزترین فایده ترس باشد ، اما قطعاً مهمترین آن است. ترس زنگ خطر داخلی است. وقتی می ترسیم ، بدن ما واکنش فیزیکی نشان می دهد تا بتوانیم با خطری به نام “واکنش به جنگ یا فرار” مقابله کنیم.

 

این واکنش زمانی اتفاق می افتد که با خطر یا تهدید روبرو شویم. اگر این واکنش طبیعی نبود ، ما در شرایط خطرناکی انرژی ، قدرت ، تمرکز و سرعت لازم برای جنگیدن یا فرار از خطر را نداشتیم. به عنوان مثال ، اگر اتومبیلی به سرعت به ما حمله کند ، احساس ترس به ما قدرت می دهد تا بتوانیم برای یک ثانیه ثانیه واکنش نشان دهیم و سریعاً دور شویم. بدون احساس ترس ، آسیب خواهیم دید.

 

آشنایی با فواید ترس

 

۲- کمی ترس به ما کمک می کند زندگی بهتری داشته باشیم

وقتی از چیزی می ترسیم ، دو انتخاب داریم: می توانیم بگذاریم ترس ما را ناامید کند یا با این ترس مقابله کرده و بر آن غلبه کنیم. ترس از چیزی به ما هشدار می دهد که چیزی در زندگی ما وجود دارد که ما آن را محدود یا از آن اجتناب کرده ایم ، مانند ترس از پذیرفته نشدن ، که باعث می شود ما رابطه داشته باشیم.

 

وقتی با این ترس روبرو شدیم و بر آن غلبه کردیم ، می توانیم از یک رابطه عاشقانه لذت ببریم. ترس های جسمی و خارجی مانند ترس از هواپیما نیز همین است. اگر با ترس خود روبرو شویم و شهامت سوار شدن به هواپیما را داشته باشیم ، می توانیم به هر جای دنیا سفر کنیم. احساس ترس بر ما تأثیر روانی می گذارد ، در نتیجه می توانیم زندگی خود را از زاویه دیگری و با دید واضح تری ببینیم. در حقیقت ، مکانیسم ترس به گونه ای است که ما را با واقعیت زندگی ما روبرو می کند.

 

دیدن چیزهای ترسناک باعث می شود فکر کنیم زندگی و مشکلاتی که با آنها روبرو هستیم چندان بد نیستند.

 

وقتی با ترس از چیزهایی که محدود به آنها هستیم روبرو می شویم ، تجربه و توانایی بیشتری برای موفقیت کسب می کنیم ، زیرا دیگر چیزی باقی نمی ماند که بتواند ما را متوقف کند. و وقتی مانعی وجود ندارد ، می توانید زندگی خود یا چیزی نزدیک به او را بسازید. بعلاوه ، در آینده کمتر پشیمان خواهید شد.

 

فواید ترس ، فواید ترس
وقتی با این ترس روبرو می شویم و بر آن غلبه می کنیم

 

۳- این برای کار ما مفید است

ترس می تواند ما را ناتوان کند ، اما همچنین می تواند انگیزه ما را ایجاد کند ، خصوصاً وقتی که مربوط به حجم کار یا اهداف شغلی ما باشد. بسیاری از افراد برای انجام یک پروژه مجبورند در ساعات پایانی برنامه کاری خود آدرنالین را پمپ کنند.

 

علاوه بر این ، احساس ترس به ما کمک می کند تا به دیگران اعتماد کنیم و عضوی از یک گروه شویم. طبق نظریه تکاملی ، ما انسانها به صورت قبیله ای زندگی می کنیم ، به همین دلیل برای مبارزه با شکارچی که اهداف حرفه ای ما را تهدید می کند به سایر اعضای قبیله یا حتی هم تیمی های خود در محل کار نیاز داریم. به ما کمک کن

 

اضطرابی که با این ترس تجربه می کنید نیز مفید است زیرا شما را بیدار و هوشیار نگه می دارد تا بتوانید بهتر صحبت کنید یا حتی بیدار شوید. صبح سطح کورتیزول یا هورمون اضطراب افزایش می یابد تا بتوانیم از خواب طولانی بیدار شویم.

۴- می تواند سرگرم کننده باشد

بسیاری از مردم عمدا می ترسند. آنها فیلم های ترسناک تماشا می کنند ، چتربازی را امتحان می کنند ، سوار قطار هوایی می شوند و خطر پذیرفته نشدن را دارند و خواسته های خود را به دیگران ابراز می کنند تا هیجان پاسخ مثبت آنها را تجربه کنند. ترس باعث می شود ما احساس زنده بودن و خارج شدن از منطقه راحتی خود کنیم که این خود یک تجربه هیجان انگیز است. این احساس برانگیختگی می تواند با افزایش هورمون آدرنالین ، افسردگی را کاهش دهد. در نتیجه ، سطح تحریک و گلوکز خون (که به انرژی تبدیل می شود) افزایش می یابد. احساس ترس کاملاً ما را از نگرانی ها و افسردگی های روزمره دور می کند. تقریباً غیرممکن است که وقتی می ترسیم به فشارها و نگرانی های خود فکر کنیم. در واقع ترس مانند یک لاستیک ذهن را پاک می کند.

 

عملکرد ترس ، جنبه های مختلف ترس
ترس باعث می شود ما احساس زنده بودن و خارج شدن از مزارع امن خود کنیم

 

۵- به ما کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کرده و به آنها نزدیکتر شویم

هورمون اکسی توسین در ایجاد رفتار دوستانه جامعه در ما نقش دارد و این مشکل باعث می شود با دیگران ارتباط برقرار کنیم و به راحتی دیگران فکر کنیم. تصویر کلیشه ای از آغوش گرفتن مردم هنگام تماشای یک فیلم ترسناک بهترین مثال در این مورد است. آیا تا به حال توجه کرده اید که تمایل داریم در مورد ترس های مشترک خود صحبت کنیم؟ این به دلیل هورمون اکسی توسین است.

 

وقتی می ترسیم ، بدن اکسی توسین تولید می کند که به ما کمک می کند تا به یکدیگر نزدیک شویم و با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. بر اساس غریزه بقا ، مغز با فرد دیگری ارتباط برقرار می کند تا شانس نجات را افزایش دهد.

منبع:
https://www.beytoote.com/scientific/midanid/understanding2-benefits2-fear.html

درباره‌ی ایران

حتما ببینید

آیا صندلی ماشین نوزاد ایمن است؟

آیا صندلی ماشین نوزاد ایمن است؟

مطالعات نشان می دهد که کودکان خردسال نباید بیش از ۳۰ دقیقه روی صندلی ماشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *